Bebeklerde Guatr

Bebeklerde Guatr Nedir?

Bebeklerde guatr konusu; annelerin en korktuğu hastalıklardandır. Çünkü tedavi gecikirse zeka geriliği yapabilir. Ayrıca boy da kısa kalır ve bazı organ hastalıkları da oluşabilir. En doğrusu, her yeni doğan bebeğin topuğundan bir damla kan alarak neonatal TSH tiroid testi yapmalıdır.

En çok karıştırılan konu topuktan alınan kanda ne yapıldığıdır. Türkiye’de uzun yıllardır bebeklerin topuğundan bir damla kan alarak bir test yapılıyordu ancak bu test tiroidle ilgili bir test değildi. Uzun yıllardır yapılan bu testin adı fenilketanüri testidir. Fenilketanüri testi de önemlidir ancak tiroidle ilgili değildir.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hangi Bebeklerde Guatr Yaygındır?

Sağlam anne ve babadan doğan, ortalama olarak yeni doğan 3500 bebekten 1’inde doğumsal olarak doğumsal hipotiroidi , halk tabiri ile bebeklerde guatr vardır.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.