Gebelikte Guatr

Gebelikte guatr için akılda tutulması gereken önemli kurallar nelerdir?

Her şeyden önce her gebe kadın gebe kalır kalmaz gebelikte guatr açısından kadın doğum hekimi tarafından muayene ve tetkik edilir.

Gebelikte guatr saptanan kadınların bu hastalık nedeniyle tiroid uzamanınca da ayrıc en geç 30-45 günde bir muayene ve tetkiki gerekir. Gebelikte guatr tanısı için FT3, FT4, TSH, anti-tg, anti-tpo tetkikleri yapılır.

Gebelikte guatr tedavisi için tiroid hormonu veriliyorsa bu mutlaka yavaş yavaş artırılmalıdır. Gebelikte guatr tedavisinde kullanılan tiroid hormonu kesilmemelidir. Gebelikte guatr olarak tanımlanan hastalık eğer zehirli guatr ise sadece propil tiourasil ile tedavi edilmeli, carbimazol kullanılmamalıdır. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte guatr tedavisinde radyoaktif iyot kullanılmaz. Gebelikte guatr olarak belirtilmiş olan hastalık eğer tiroid nodülü ise nodül tedavisi doğum sonrasına kadar bekletilmelidir. Gebelikte tiroid kanseri saptanmışsa, ameliyat ile kanserli tiroid çıkarılır ancak radyoaktif iyot verilmez.