Gebelikte TSH Yüksekliği

Gebelikte TSH yüksekliği için akılda tutulması gereken önemli kurallar nelerdir?

Her şeyden önce her gebe kadın gebe kalır kalmaz gebelikte TSH yüksekliği açısından kadın doğum hekimi tarafından muayene ve tetkik edilir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte TSH yüksekliği saptanan kadınların bu hastalık nedeniyle tiroid uzamanınca da ayrıc en geç 30-45 günde bir muayene ve tetkiki gerekir. Gebelikte TSH yüksekliği tanısı için FT3, FT4, TSH, anti-tg, anti-tpo tetkikleri yapılır. Gebelikte TSH yüksekliği tedavisi için tiroid hormonu veriliyorsa bu mutlaka yavaş yavaş artırılmalıdır.  Gebelikte TSH yüksekliği tedavisinde kullanılan tiroid hormonu kesilmemelidir.

Gebelikte guatr olarak tanımlanan hastalık eğer zehirli guatr ise sadece propil tiourasil ile tedavi edilmeli, carbimazol kullanılmamalıdır. Gebelikte guatr tedavisinde radyoaktif iyot kullanılmaz. Gebelikte guatr olarak belirtilmiş olan hastalık eğer tiroid nodülü ise nodül tedavisi doğum sonrasına kadar bekletilmelidir. Gebelikte tiroid kanseri saptanmışsa, ameliyat ile kanserli tiroid çıkarılır ancak radyoaktif iyot verilmez.