Guatr Atom Tedavisi

Guatr atom tedavisi kısırlık yapar mı?

Toplumda guatr atom tedavisi’nin kısırlık yapıp yapmadığına dair ciddi bir endişe vardır. Guatr atom tedavisi ’nin ilk yapıldığı 1940’li yıllardan beri üzerinde en cok iddiada bulunulan konu guatr atom tedavisi ’nin kısırlık yapıp yapmadığıdır. Bu nedenle, guatr atom tedavisi yapılan hastalar, 30-40 yıl boyunca takip edilmiş ve bu hastalarda kısırlık olmadığı ortaya çıkmıştır. İlgilenen doktorların bu konuda yapılan araştırmaları tıp literatüründe (www.pubmed.com) bulması mümküdür.  Zehirli guatr, zehirli guvatr, zehirli guvatır, toksik guatr, toksik guvatr, toksik guvatır, Graves hastalığı, Basedow hastalığı hep aynı anlama sahiptir.

Özetle, guatr atom tedavisi kısırlık yapmaz. Peki neden? Çünkü, erkeklerde sperm üreten kök hücreler guatr atom tedavisi ’ndeki radyasyon’a karşı dirençlidir, etkilenmez. Ancak, bu kök hücreleri tarafından üretilip erkek testisinde saklanan spermler radyasyon’a duyarlidir. Erkek spermi, ancak 3 ay testiste saklanabilir, 3 ay sonra kendiliğinden veya cinsel yolla dışarı çıkar. Bu nedenle guatr atom tedavisi verilen erkeklerin atom tedavisinden sonra 3 ay boyunca çocuk yapma girişinde bulunmamasi ve guatr atom tedavisinden sonraki 3 ay boyunca doğum kontrol yöntemlerini uygulaması önerilmektedir.

Gelelim kadınlara. Kadınlardaki yumurtalar, kız bebek dünyaya geldiğinde zaten mevcuttur, yani sonradan yumurta oluşmaz. Henüz olgunlaşmamış ve pasif olarak duran yumurtalar radyasyon ‘a karşı dirençlidir. Kız çocuğu ergenlik çağına gelince, her ay bir veya iki yumurta olgunlaşır ve hamile kalabilecek olgunluk kazanır. Olgunlaşan az sayıdaki bu yumurtalar radyasyon ‘dan etkilenebilir. İşte bu nedenle guatr atom tedavisi ‘nden sonra kadınların 3 ay boyunca çocuk sahibi olma girşiminde bulunmaması ve guatr atom tedavisi ‘nden sonra 3 ay boyunca doğum kontrol yöntemlerini uygulaması önerilmektedir.