Guatr

Guatr Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar: Guatr ‘da Ameliyatsız Tedavi

Guatr, tiroit bezesinin büyümesidir. Troid büyüdüğünde, hormon üretimini de bozabilir. Guatr tedavisinde güncel yaklaşımların temelinde, mümkün olduğunca az hastayı ameliyat etmek yatar. Yani, ameliyatsız tedavi şekilleri en güncel tedavi imkanları olarak gündemdedir. Ameliyatsız tedavide de ilaç kullanmak gerekir, ameliyat sonrasında da tiroid ilacı kullanmak zorunludur.

Ameliyatsız Tedavi Teknikleri Nelerdir?

2 ana ameliyatsız tedavi tekniği mevcuttur. Birincisi; radyoaktif iyot tedavisi (RAI) yani atom tedavisidir. İkincisi ise; TSH supresyonu tedavisidir.

RAI tedavisinde, hastaya uygulanan radyoaktif iyot, hastada büyümüş olan tiroit dokusunu yakar. Ayrıca, RAI tedavisi, tiroit hormonu guatr tarafından fazla üretiliyorsa, bu fazla üretilen tiroid hormonunun üretimini de azaltır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

TSH supresyon tedavisinde ise, hastaya sentetik tiroit hormonu verilir. Bu hormon, TSH isimli hormonu bastırır ve guatr’ın daha fazla büyümesini önler. RAI kadar etkili değildir. Bazı hastalarda olumlu sonuçlar verebilir ancak çok büyük guatr olan durumlarda kullanılmaz.