Hamilelikte Guatr

Hamilelikte guatr için akılda tutulması gereken önemli kurallar nelerdir?

Her şeyden önce her hamile kadın hamile kalır kalmaz hamilelikte guatr açısından kadın doğum hekimi tarafından muayene ve tetkik edilir.

Hamilelikte guatr saptanan kadınların bu hastalık nedeniyle tiroid uzmanınca da ayrıca en geç 30-45 günde bir muayene ve tetkiki gerekir. Hamilelikte guatr tanısı için FT3, FT4, TSH, anti-tg, anti-tpo tetkikleri yapılır. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hamilelikte guatr tedavisi için tiroid hormonu veriliyorsa bu mutlaka yavaş yavaş artırılmalıdır. Hamilelikte guatr tedavisinde kullanılan tiroid hormonu kesilmemelidir.

Hamilelikte guatr olarak tanımlanan hastalık eğer zehirli guatr olarak ayırt edilmişse sadece propil tiourasil ile tedavi edilmeli, bu hastalarda carbimazol kullanılmamalıdır. Hamilelikte guatr tedavisinde radyoaktif iyot kullanılmaz.

Hamilelikte guatr olarak belirtilmiş olan hastalık eğer tiroid nodülü ise nodül tedavisi doğum sonrasına kadar bekletilmelidir. Hamilelikte tiroid kanseri saptanmışsa, ameliyat ile kanserli tiroid çıkarılır ancak radyoaktif iyot verilmez.