Hamilelikte Tiroid

Hamilelikte tiroid için akılda tutulması gereken önemli kurallar nelerdir?

Her şeyden önce her hamile kadın hamile kalır kalmaz hamilelikte tiroid açısından kadın doğum hekimi tarafından muayene ve tetkik edilir. Hamilelikte tiroid saptanan kadınların bu hastalık nedeniyle tiroid uzmanınca da ayrıca en geç 30-45 günde bir muayene ve tetkiki gerekir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hamilelikte tiroid tanısı için FT3, FT4, TSH, anti-tg, anti-tpo tetkikleri yapılır. Hamilelikte tiroid tedavisi için tiroid hormonu veriliyorsa bu mutlaka yavaş yavaş artırılmalıdır.

Hamilelikte tiroid tedavisinde kullanılan tiroid hormonu kesilmemelidir. Hamilelikte tiroid olarak tanımlanan hastalık eğer zehirli guatr olarak ayırt edilmişse sadece propil tiourasil ile tedavi edilmeli, bu hastalarda carbimazol kullanılmamalıdır.

Hamilelikte tiroid tedavisinde radyoaktif iyot kullanılmaz. Hamilelikte tiroid olarak belirtilmiş olan hastalık eğer tiroid nodülü ise nodül tedavisi doğum sonrasına kadar bekletilmelidir. Hamilelikte tiroid kanseri saptanmışsa, ameliyat ile kanserli tiroid çıkarılır ancak radyoaktif iyot verilmez.