Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH yüksekliği için akılda tutulması gereken önemli kurallar nelerdir?

Her şeyden önce her hamile kadın gebe kalır kalmaz hamilelikte TSH yüksekliği açısından kadın doğum hekimi tarafından muayene ve tetkik edilir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hamilelikte TSH yüksekliği saptanan kadınların bu hastalık nedeniyle tiroid uzamanınca da ayrıc en geç 30-45 günde bir muayene ve tetkiki gerekir. Hamilelikte TSH yüksekliği tanısı için FT3, FT4, TSH, anti-tg, anti-tpo tetkikleri yapılır. Hamilelikte TSH yüksekliği tedavisi için tiroid hormonu veriliyorsa bu mutlaka yavaş yavaş artırılmalıdır.  Hamilelikte TSH yüksekliği tedavisinde kullanılan tiroid hormonu kesilmemelidir.

Hamilelikte guatr olarak tanımlanan hastalık eğer zehirli guatr ise sadece propil tiourasil ile tedavi edilmeli, carbimazol kullanılmamalıdır. Gebelikte guatr tedavisinde radyoaktif iyot kullanılmaz. Hamilelikte guatr olarak belirtilmiş olan hastalık eğer tiroid nodülü ise nodül tedavisi doğum sonrasına kadar bekletilmelidir. Hamilelikte tiroid kanseri saptanmışsa, ameliyat ile kanserli tiroid çıkarılır ancak radyoaktif iyot verilmez.