Tiroid Nedir

Tiroid Nedir?

”Tiroid Nedir” sorusunun en kestirme cevabı: bir organdır. Tiroid, boğazımızda bulunan bir organdır. Tiroid, tiroid hormonu isimli bir hormon üretir.

Tiroid Hastalığı Nedir?

Tiroid hastalığı dendiğinde; tiroid nodülü, tiroit kanseri, tiroid iltihapları ve tiroid hormon yetmezliği (hipotiroidim) ve hormon aşırı üretimi (hipertiroidizm) anlaşılır.

Tiroid Bezinde Nodül Nedir?

Tiroid bezinde nodül varsa mutlaka ultrasonografi, sintigrafi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi ile araştırılır, kanser olup olmadığı ortaya konulur, tedavi ondan sonra yapılır.

Tiroid Bezleri Nedir?

Tiroid bezi, her insanda sadece bir adet bulunur. Bazı insanlarda hiç gelişmez. Tiroit bezi gelişmeyen veya hiç bulunmayan kişilerde çok ciddi sağlık sorunları oluşur.

Tiroid Bezlerinin Çalışmaması Nedir?

Tiroit bezi çalışmayınca yeterli tiroit hormonu üretilemez. Yani hipotiroidi oluşur. Tiroid bezinin neden çalışmadığını ayrıntılı testlerle inceleriz. Tiroid bezi durup dururken çalışmasını durdurmaz.

Tiroid Biyopsisi Nedir?

Tiroid nodülleri için biyopsi yapılır. Tiroid biyopsisi; ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi şeklinde yapılır.

Tiroid Fonksiyon Testleri Nedir?

Tiroid fonksiyon testleri; tiroit hormonlarının ölçülmesinden ibarettir. T3, T4, TSH testleri tipik tiroid konksiyon testleridir.

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nedir?

Tiroid hastalığının türü, hangi belirtilerin çıkacağını da belirtir. Yutkunma güçlüğü varsa hastalık çok ciddidir. Ellerde titreme, kalp ritmi bozukluğu, çarpıntı, aşırı terleme, ciltte kuruma, ishal, kabızlık, adet düzensizliği en sık belirtilerdir.

Tiroid Hormonları Nedir?

T3, T4, kalsitonin tiroid tarafından salgılanan yani üretilen 3 hormondur. TSH ise tiroid tarafından üretilmez. TSH, beyindeki hipofiz tarafından üretilir. TSH tiroidi yöneten bir homondur.

Tiroid Hormonu Eksikliği Nedir?

Tiroid hormonu yetersiz üretilirse, tiroid hormonu eksikliği yani hipotiroidizm (hipotiroidi) ortaya çıkar. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Tiroid Hormonu Yüksekliği Nedir?

Tiroid bezi veya tiroidi bezi içindeki bir veya birkaç nodül gereğinden çok hormon üretirse, tiroid hormonu yüksekliği yani hipertiroidizm (hipertiroidi) ortaya çıkar.